no.theatre.pl (no theatre, please!)
- norweski teatr w polskim mieście
Projekt zakłada prezentację w Szczecinie wiodących norweskich i polskich artystów teatru i performance’u działających w przestrzeniach pozateatralnych. Trwa od stycznia do grudnia 2014 roku, a główne wydarzenia odbywają się między 29 czerwca a 5 lipca w trakcie Festiwalu Spoiwa Kultury. Efekty (film, wystawa) będą pokazane we wrześniu w Norwegii na Festiwalu Bastard w Trondheim.
Partnerem projektu jest Teaterhuset Avant Garden. Współpraca między TAG a Ośrodkiem Teatralnym KANA trwa z powodzeniem od 2008 roku. Projekt no.theatre.pl po raz pierwszy w pełnym zakresie wykorzystuje organizacyjny, merytoryczny i twórczy potencjał obu organizacji. Wspólnie tworzymy program ingerencji miejskich inspirowanych Szczecinem (jego wielonarodową historią, architekturą, społecznościami), które przez spojrzenie „z zewnątrz” (z perspektywy europejskiej) pomogą zdefiniować lokalną tożsamość.
Tytuł no.theatre.pl (żartobliwie: no theatre, please!) wskazuje na kraje, ale też na koncepcję „odteatralnienia” działań, które nie odbywają się w budynku, lecz wchodzą w dialog z żywą tkanką miasta. Odbędą się trzydniowe prezentacje pięciu grup z Norwegii i trzech grup z Polski. Ponadto norweski artysta Heine Avdal poprowadzi warsztaty dla młodzieży zakończone pokazem. Odbędzie się także seminarium CITY/WORK z udziałem polskich i norweskich ekspertów na temat działań w przestrzeniach publicznych.
Celem projektu jest wzmocnienie dialogu międzykulturowego i zrozumienia różnorodności kulturowej, kształtowanie świadomości odbiorczej i tożsamości społecznej związanej z miastem jako miejscem nacechowanym kulturowo. Jest on odpowiedzią na zdiagnozowany przez badania własne i analizy socjologiczne problem braku poczucia tożsamości i identyfikacji kulturowej mieszkańców i stanowi rozwinięcie realizowanej przez Ośrodek Teatralny KANA od 2005 roku strategii „przywracania tożsamości” przez projekty artystyczne. Ponadto projekt odpowiada także na rozbudzone już potrzeby odbiorcze (dostępu do kultury na poziomie europejskim), a także na potrzebę zacieśnienia współpracy z Partnerem Norweskim, lepszego poznania kultury i sztuki jego kraju, lepszego wykorzystania kontaktów z Norwegią w celu rozwoju kulturalnego, społecznego i ekonomicznego Szczecina.
Realizacja projektu wpłynie na jakość partnerstwa, zwiększy dostępność do kultury (wysoki poziom artystyczny), podniesie kompetencje odbiorcze, zaktywizuje mieszkańców. Będzie promować twórczość artystów obu krajów, a także Szczecin jako przestrzeń inspiracji i partnera międzynarodowych projektów. Projekt służy zmniejszaniu różnic kulturowych, ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianiu stosunków dwustronnych między Polską a Norwegią, promuje poszanowanie różnorodności kulturowej, sprzyja rozwojowi społeczeństwa kreatywnego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu jest bezpłatny.
Więcej: www.eeagrants.org